Hagelstorm verwoest Spaanse perziken- en perenoogst

22 april 2025

De eerste hagel van dit jaar heeft afgelopen zaterdag, 19 april, zware schade toegebracht aan de tuinbouwsector in Lleida in het Spaanse Catalonië. Volgens de eerste schattingen van de telersorganisatie Unió de Pagesos heeft de storm, die 30 minuten duurde, 40.000 hectare beschadigd en dreigen 25.000 banen in gevaar te komen.

Vooral de kersen-, perziken- en perenoogst zijn zwaar getroffen. De bomen waren in het stadium net na de bloei. Meer dan 2.500 ha met zoete fruitsoorten in de regio zijn voor 50 tot 100% beschadigd.
De hagelbui, met stenen van 1 tot 2 centimeter groot, veroorzaakte ook schade aan graanvelden, olijfgaarden en amandelbomen.

De Catalaanse regering heeft aangekondigd dat ze deze week een landbouwrondetafelconferentie zal beleggen om de gevolgen van de hagelstorm te analyseren en aan te pakken.

De telers in het gebied hadden hun hagelnetten nog niet gesloten. Traditioneel doen ze dat pas na Santa Jordi, de feestdag van de heilige Joris op 23-24 april, wanneer het risico op vorst zo goed als voorbij is. Van de netten die al wel waren uitgerold, zijn er bovendien enkele bezweken onder het gewicht van de hagel.

In het gebied is 92% van de fruitproductie verzekerd, maar door aangepaste voorwaarden geldt dit jaar een reductie op de te verzekeren waarde van 50%. Pas na eind april, wanneer het risico op vorst is geweken, kan de verzekering worden uitgebreid naar 100%.

Bronnen: efeagro.com en agf.nl