Het potentieel om landbouw te combineren met zonne-energie wordt in Nederland nog nauwelijks benut. Holland Solar berekende dat wanneer 1 procent van het landbouwareaal in Nederland gecombineerd wordt met zonne-energie dit 15 gigaWatt aan stroom op kan leveren. Ter vergelijking: in Nederland wordt nu 28 gigaWatt aan stroom via zonne-energie opgewekt.
Energeia Energienieuws ging op onderzoek uit om te achterhalen waarom landbouw nog zo weinig gecombineerd wordt met zonne-energie en interviewde hiervoor fruitteler Johan van Os uit Papendrecht. Hij plaatste zonnepanelen boven een 0,5 ha perenboomgaard, maar moest beleidsmakers eerst wel overtuigen van zijn plannen.
De combi van zonnepanelen boven landbouwgewassen is nog zo nieuw dat er nauwelijks beleid voor is gemaakt. Telers met plannen krijgen daardoor vaak ‘nee’ als antwoord als ze een aanvraag hiervoor indienen. Van Os overtuigde de gemeente door hen uit te nodigen om een proefopstelling te komen bekijken. Hij raadt andere telers aan in gesprek te gaan met beleidsmakers en niet zomaar een ‘nee’ te accepteren.
Wat telers ook tegenhoudt zijn de onduidelijkheden rondom belastingen. Zo geldt de Landbouwvrijstelling alleen als je grond voor 90% gebruikt voor landbouwdoeleinden. De vraag is of deze regeling blijft gelden als je zonnepanelen installeert. Van Os maakt zich vooralsnog geen zorgen, omdat hij er geen boom minder voor heeft hoeven planten.
Tot slot is er binnen de SDE++-regeling geen aparte categorie voor zonnepanelen boven een boomgaard, terwijl een installatie boven bomen wel meer geld kost, ook aan extra drainage en bedruppeling. Ook daar liet Van Os zich niet door tegenhouden. Hij heeft geen gebruik gemaakt van de SDE-regeling en bouwde de installatie, op de omvormer na, volledig zelf. Hij installeerde twee typen zonnepanelen om te onderzoeken welke het beste passen bij de perenteelt.
De opgewekte stroom wordt gebruikt voor de koelcellen op het bedrijf, waarin 4 miljoen kg fruit wordt opgeslagen. Óp de cellen liggen ook nog eens panelen.
Half maart diende Holland Solar een petitie in bij de Tweede Kamer om haast te maken met beleid voor zonnepanelen boven teelten. In een motie riepen BBB, SGP en CU de Tweede Kamer vervolgens op obstakels weg te nemen voor zonnepanelen en landbouw. De stemming hierover vindt binnenkort plaats.
Klik hier om de podcast te beluisteren, het item over de zonnepanelen boven perenbomen start na 16 minuten.

