Derdelanders kunnen zich per 2 januari 2026 bij minder RNI-loketten inschrijven dan niet-ingezetenen met een Europees paspoort. Zij hebben dan de keuze uit twee inschrijflocaties: Breda en Venlo. Met deze maatregel willen de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid meer zicht krijgen op de problematiek rondom illegale tewerkstelling, uitbuiting en mensenhandel.
Door het aantal loketten te verminderen, wordt de kennis van documenten van derdelanders gecentreerd. De twee loketgemeenten bouwen op deze manier steeds meer expertise op over de doelgroep. Dit komt de identiteitsvaststelling en de kennis van signalen van uitbuiting en mensenhandel ten goede.
Registratie van Niet-Ingezetenen
De Registratie Niet-Ingezetenen (RNI) is bedoeld voor personen in het buitenland die een relatie hebben met de Nederlandse overheid. Ook mensen die korter dan 4 maanden in Nederland verblijven kunnen zich inschrijven in de RNI. Inschrijven in de RNI is niet verplicht. Als je een burgerservicenummer (BSN) nodig hebt, is het wel nodig om je in te laten schrijven.
Wie een Europees paspoort heeft kan hiervoor terecht bij één van de 19 RNI-loketten. Heb je geen Europees paspoort? Dan kun je terecht bij twee RNI-loketten: Breda en Venlo.

